Bon wakacyjny 500 zł dla dzieci

Prezydent Andrzej Duda ogłosił w trakcie kampanii wyborczej nowy program rządu, który ma na celu zarówno wsparcie polskich rodzin z dziećmi jak i polskich firm turystycznych, których dochody drastycznie spadły przez pandemię koronawirusa.

Program Bon Wakacyjny polega na tym, że każde dziecko otrzyma 500 zł z przeznaczeniem do wykorzystania na cele wypoczynku krajowego, np. kolonie, obozy, wyjazdy turystyczne, wypoczynek w gospodarstwach agroturystycznych, itp. oraz wydatki z tym związane.

Program zacznie być realizowany najprawdopodobniej w ostatnim tygodniu lipca, a najpóźniej na początku sierpnia. Bon na wypoczynek nie będzie przyznawany jednak w formie gotówki na konto beneficjenta, a będzie raczej kodem elektronicznym. Uprawniona osoba dostanie rodzaj tokenu, czyli „cyfrowych pięciuset złotych”.

Otrzymane 500 zł będzie mogło zostać wykorzystane w polskich firmach turystycznych zajmujących się organizacją wypoczynku. Nie będzie to dotyczyło jednak wszystkich firm z tego sektora, a tylko tych które zgłoszą swoje uczestnictwo w programie. Przelewy na konta firm turystycznych, które wejdą do programu będzie realizował ZUS.

Takim firmom ZUS zrealizuje płatności za nasz wypoczynek. Stworzeniem bazy firm turystycznych zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a obsługą administracyjną akcji Polska Organizacja Turystyczna.

Możliwość skorzystania z programu Bon Wakacyjny ma być maksymalnie uproszczona i polegać na zgłoszeniu wniosku przez internet na platformie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Skorzystać z programu będą mogły wszystkie rodziny, które wychowują dzieci, a więc według szacunków około 2,5 mln rodzin.

Rząd nie przewiduje tu kryterium dochodowego rodziców, ani nie uzależnia przyznania 500 zł na wakacje od ilości dzieci w rodzinie. Każde dziecko, którego rodzice zgłoszą wniosek o przyznanie bonu wakacyjnego otrzyma 500 zł na wakacje.

Bon będzie ważny do końca 2021 roku i do tego czasu będzie można go wykorzystać na każdy rodzaj wypoczynku zarówno wyjazdy wakacyjne jak i wypoczynek podczas ferii zimowych.

Zobacz również:

Ile ważny będzie bon wakacyjny ?

Bonu nie trzeba będzie wykorzystywać od razu, ma być ważny do końca 2021 roku.

Czytaj więcej

Jak można uzyskać bon wakacyjny ?

Każda osoba chcąca skorzystać z bonu musi zarejestrować się na platformie usług elektronicznych

Czytaj więcej

Kto może skorzystać z bonu wypoczynkowego ?

Bon jest skierowany do rodzin mających dzieci. Na każde dziecko do 18 roku życia przypadać będzie 500 zł. Jeżeli rodzina posiada dwójkę dzieci to

Czytaj więcej

Od kiedy ważny jest bon wakacyjny ?

Bon ma być ważny już w wakacje w 2020 roku.

Czytaj więcej

Na jaki cel mogę przeznaczyć bon turystyczny?

Wymieniamy cele na jakie można przeznaczyć bon turystyczny

Czytaj więcej