Program 500 zł na wakacje dla dzieci

W sobotę 06.06.2020 r. został przez prezydenta Andrzeja Dudę ogłoszony nowy program socjalny polskiego rządu- 500 plus na wakacje dla dzieci.

W myśl założeń programu w tym roku każde polskie dziecko otrzyma 500 zł jako bon turystyczny z przeznaczeniem na wakacyjne wyjazdy wypoczynkowe w kraju i związane z tym atrakcje, czyli rodzina będzie mogła pieniądze te wykorzystać na wypoczynek taki jak wyjazdy kolonijne, turystyczne, wczasy i wszystko co się z tym wiąże.

500 zł na wakacje będzie przyznawane na takiej zasadzie jak 500+, procedura ma być maksymalnie uproszczona- wystarczy złożyć wniosek przez internet na platformie elektronicznej ZUS-u.

Data uruchomienia programu nie została jeszcze ogłoszona, natomiast pewne jest, że bony wakacyjne dla dzieci będą ważne do końca 2021 roku i do tego czasu będzie można je wykorzystać.

Wakacyjne bony 500 plus będą wypłacane w formie kodu elektronicznego, realizowanego w firmach turystycznych, które zgłoszą się do tego projektu.

Jak informuje rząd- przyznanie funduszy jednak potrwa, ponieważ jest to skomplikowane wyzwanie. Polacy pieniądze te otrzymają najprawdopodobniej w lipcu lub na początku sierpnia.

Program 500 plus na wakacje dlatego zacznie obowiązywać najwcześniej z końcem lipca ponieważ wiąże się to z przygotowaniami technicznymi i koniecznością zgromadzenia bazy firm turystycznych, w których będzie można wydatkować otrzymane pieniądze. Stworzeniem bazy tych firm zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do bazy tej trafią organizatorzy kolonii i obozów dla dzieci i młodzieży, hotele, gospodarstwa agroturystyczne, itp. Jednak podmiotem, który weźmie na siebie czynności administracyjne, takie jak między innymi infolinia czy reklamacje, będzie Polska Organizacja Turystyczna.

Przyznanie 500 plus na wakacje nie będzie uwarunkowane kryterium dochodowym rodziców dziecka. Pieniądze dostanie każde dziecko.

Zasady otrzymania 500 plus na wakacje dla dzieci:

500 zł dla każdego dziecka,
bez kryteriów zarobkowych rodziców,
500 zł będzie przeznaczone wyłącznie do wydania na wypoczynek w Polsce, turystykę i letnie atrakcje, a także kolonie, obozy, itp.,
dziecko niepełnosprawne- 500 plus na wakacje otrzyma również jego opiekun,
500 zł plus będzie wydawane w formie kodu elektronicznego do wykorzystania w firmach turystycznych zarejestrowanych w programie.
Program 500 plus dla dzieci według przewidywań rządu ma kosztować około 3 mld zł i objąć ponad 6 mln dzieci.

Bon 500 plus ma być wsparciem dla polskiej branży turystycznej, której przychody zmalały około 40 % w skutek pandemii koronawirusa.

Data publikacji: 10 czerwca 2020

Zobacz również:

Kto może skorzystać z bonu wypoczynkowego ?

Bon jest skierowany do rodzin mających dzieci. Na każde dziecko do 18 roku życia przypadać będzie 500 zł. Jeżeli rodzina posiada dwójkę dzieci to

Czytaj więcej

Jakie są kryteria dochodowe dla 500 plus?

W przypadku bonu turystycznego wysokość dochodów nie będzie brana pod uwagę. Niezależnie od poziomu

Czytaj więcej

Gdzie można będzie wykorzystać bon wakacyjny ?

Bon będzie możliwy do wykorzystania w kraju. W miejscach, które znajdą się w bazie prowadzonej

Czytaj więcej

Ile ważny będzie bon wakacyjny ?

Bonu nie trzeba będzie wykorzystywać od razu, ma być ważny do końca 2021 roku.

Czytaj więcej